How to: Plan An Inexpensive Vacation and Day Trip

Standard

My husband isn’t big onimages vacation. So not big that he has racked up days and days and days and DAYS of vacation and sick time. It is amazing how much time he has. But, being the man he is, and the man I love,we end up doing a lot of “staycations” with a day trip or two thrown in. We try to keep them as expense free as possible, but every now and then we splurge on a really awesome opportunity for learning, like a day in Philly, or, eventually, a day trip to NYC.  Our day trip this year is *fanfare please* 4th of July in Gettysburg! This will be our *entire* summer vacation budget all for this one day trip, because it is so special!
When I was a teenager, I used to think I lived in the most boring state ever.  (Why couldn’t we live in say… South Dakota? Where Laura Ingalls lived? HER life was exciting!) As a homeschooling Mom, I am glad we live in a history rich state that has MANY ways and places that my children can touch history for relatively little expense. Gettysburg is one of them. I am thrilled to pieces to go see the biggest re-enactment yet for the 150th anniversary of this turning point battle.

But, we have a budget. And a tight one at that. For the entire day, for our family of 6, we have to spend less than $150. Now I know that sounds like a lot on first blush, but we’ve reduced the costs by:

  1. Avoiding an overnight stay (Could easily cost us over $100-200 per night during this high traffic week.)
  2. Making our own food. (Could cost us more than $15-$30 per family meal eaten at a restaurant, or on the grounds. That is a total of $60-$90 or more for food in one day alone. Not counting drinks or snacks.)
  3. Driving our own van (we considered going with Vision Forum, but it would cost $65 per adult, including Gettysburg tickets, but we would still have to meet the bus in Harrisburg, which would cost us roughly $40 in fuel round trip. The total for that is roughly $190.)

This is a day trip that will *be* the highlight of a “staycation.” When you consider the costs of a vacation for a family of 6 for a whole week, or even a not so DIY version of just this day trip, this is a steal! We also “reduce” costs by NOT using our family budget to pay for this. How do we do that? I have a few jobs on the side (Lilla Rose, House Cleaning, and Rental Property Management.) While we plan for a trip like this, we stow away a little bit of money with each earning, and save it up until we meet our budget goals. Not all of it though, some of it gets saved or used for other needs, and 10% must go to tithe.

Here is a break down of how we will meet our budget:

Fuel: The trip to and from Gettysburg is roughly 232 miles. Our minivan gets a respectable 18-20 highway. So we’re looking at roughly $45-$50 in fuel.
Tickets: Tickets to Gettysburg re-enactments cost $35 per person, per day. Children 6 and under are free. So tickets will cost $70.

Food: This leaves us with $30 for food  and drinks for 6 for an entire day. Breakfast, snack, lunch, snack, dinner, snack/dessert.
How can we get that much food for that little money? Impossible on the grounds, but they do allow you to keep things in your car. Food, drinks, etc. So we’re planning on packing!

Drinks: We are packing a cooler full of home made gatorade. For 5 gallons, that is roughly $3. ($1.50 for the sugar, and a little over a $1.00 for flavor packets. The rest pays for the salt and filtered water.) Also packing full water bottles.
Total: $3.00
Snacks: I am baking a boatload of things. Baking bread costs me roughly $2.0o a batch. This yields 3 large loaves.  I will be using $3.00 worth of flour and sugar, free frozen organic apples, and $1.00 worth of blueberries to bake muffins, scones, and possibly an apple crisp type deal. Add in $2.00 for butter, eggs, and milk.
Total: $6.00
Main meals: I will probably bring along a jar of jelly, and a jar of Peanut Butter. That will be roughly $3. Combined with one loaf of the bread, that’ll be lunch.  Supper might be a loaf of the bread with $5 in lunchmeat and cheese. Breakfast will be a portion of the snacks.
Total: $8.00
Incidentals: Fresh organic veggies to munch on, green beans, peas, cherry tomatoes, all free and fresh from our backyard garden! Same goes for some strawberries. Apples, and some other munchies, like bananas and other fruits to munch on, will probably come to $3.
Total: $3.00faq3

Unless we feel the need to do anything else for food, which I can always bake or harvest more, it will cost us a total of $20.00 for food. That leaves us with $10.00 in our pocket in case of minor emergencies, or for price fluctuation. Not bad for a daytrip for a family of 6. It would cost us so much more to go on vacation for a week. This is the perfect “staycation” finale!

Happy 4th of July!

Advertisements

About measureofagift

I am a mother of a growing group of sweet kids. We laugh, we cry, and we grow together in Christ. Every day is a new adventure. I love chocolate, sticky kisses, quirky smiles, and funny qoutables my kids come up with. :) Belly giggles, snuggling, and homeschooling round out the list of loves. Not every day is easy, but every day IS a beautiful gift. Our life as a family is slowly changing and growing as a result of a renewed interest in God's Word. His influence has been a slow process of sanctification, and this blog is evidence of it. Past posts, and current posts have changed in tone and goal, and are a testimony of all that has changed in our lives. <3 "Now, All glory to God who is able through his mighty power at work within us, to accomplish infinitely more than we could ask or think." Eph 3:20

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s